Odlitek turbodmychadlového kola

Turbodmychadly se První brněnská strojírna zabývá už od 50. let minulého století. Divize přesného lití odlévá ty nejnamáhanější části turbodmychadla - radiální turbíny. Specializujeme se na větší turbodmychadla od traktorů, přes důlní stroje a lokomotivy až po lodě. Přibližně každá pátá loď, plující světovými oceány, je vybavená turbodmychadlem, jehož turbínové kolo odlili slévači ve Velké Bíteši. 

Turbíny turbodmychadel pracují při velmi vysokých teplotách dosahujících kolem 650°C a zároveň pracují při vysokých otáčkách od 20 do 60 tis. otáček za minutu. Proto se pro jejich výrobu využívá superslitin na bázi niklu Inconel IN 713C a IN 713LC. 

Turbodmychadlo-TCX-Series-pro-lode.jpg

Jak vlastně vzniká turbodmychadlové kolo? Design kola přichází od výrobce turbodmychadel. Na základě výkresové dokumentace se nejdříve vyrobí modelové zařízení - forma, pro výrobu voskových modelů. Ve slévárně se vosk vtlačí do formy a vzniká tvarově identický voskový model. Ten se pak spojí s vtokovou soustavou a následně se pak robot postará o máčení v keramické břečce a nanášení jednotlivých vrstev keramiky. Těchto vrstev může být až 20.

DPL_keramika.jpg

Následuje vytavení vosku z keramické skořepiny přehřátou párou. 
Následuje předehřátí keramické skořepiny na více než 1000°C v žíhací peci a následné odlití kola ve vakuové peci. Teplota odlévaného kovu přitom dosahuje kolem 1250°C. 

Furnace.jpg

Po vychladnutí se skořepina nejdříve mechanicky rozbije a pak je jemně otryskána. Následuje velmi důležitá fáze kontroly kvality. Při ní je odlitek smáčen na kapilární lince ve fluorescentním penetrantu a následně kontrolován pod UV lampou. 

FPI control of turbocharger wheel

Po této operaci už se odlitek vydává na cestu k některému ze světových výrobců turbodmychadel a odtud putuje do doků, kde je namontováno do lodí.

MSMajestyOfTheSeas

 Foto: MS Majesty of the Seas by Matt Wade
Kola_turbodmychadel_cr.jpg
Sada odlitků turbodmychadlových kol různých velikostí. MAN_Turbocharger_02.jpg 
Řez turbodmychadlem TCX Series od společnosti MAN.

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace.

×